Menu

Zalogowani odwiedzili świdnicką cukrownię

08/11/2019
ale się dzieje >>
Ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy odwiedzili zakład produkcyjny "Cukrownia Świdnica", działający od 1848 r. i należący obecnie do firmy Südzucker Polska. 
 
Uczestników wycieczki przywitał pan Zbigniew Wysocki, dyrektor naczelny Cukrowni. Następnie Zalogowani przeszli pod skrzydła pana Tomasza Dyby, który oprowadził ich po terenie zakładu, szczegółowo omawiając wszystkie pokazywane pomieszczenia, urządzenia i czynności.
 
Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się poszczególnym etapom pozyskiwania cukru, od transportu i wyładunku buraków po magazynowanie gotowego produktu. Dowiedzieli się, że w Cukrowni kroi się 200 ton buraka na godzinę, by ostatecznie wyprodukować 600 ton cukru dziennie. Obejrzeli najstarsze (nadal działające!) urządzenie w zakładzie - tzw. turbozespół z 1932 r. i oryginalny, poniemiecki komin o wysokości 86 m. Zajrzeli do centralnych sterowni i laboratorium zakładu, przekonując się, jak długą drogę musi przebyć nasionko buraka, aby zamienić się w śnieżnobiały cukier.
 
 
 
 
 
 
 

Wstecz