Menu

Dystrykt Tendring (Anglia) - Liczba mieszakańców: 135.000. Porozumienie o współpracy zostało zawarte w sierpniu 1999 r. w Anglii i w maju 2000 r. w Świdnicy, z okazji 750-lecia miasta. Współpraca prowadzona jest w dziedzinie kulturalnej, oświatowej, sportowej i gospodarczej. W 2001 roku zainicjowano w Świdnicy Jesienne Spotkania Przyjaciół, w których udział biorą rodziny z miast partnerskich.
Okręg Tendring położony jest w północno-wschodniej części hrabstwa Essex. W jego granicach leży doskonale prosperujący międzynarodowy port morski Harwich, obszar wybrzeża obejmujący znane kurorty Clacton, Frinton i Walton oraz bogactwo zabytkowych budynków. Clacton-on-Sea - siedziba Rady okręgu Tendring, jest tradycyjnym nadmorskim kurortem

Adres internetowy: www.tendringdc.gov.uk

Wydarzenia partnerskie:

Market Bożonarodzeniowy w Clacton

Współpraca z Dystryktem Tendring odnowiona

Projekt pod nazwą: „15 Jubileusz Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast. Spotkanie przyjaciół, konferencja „Współpraca międzynarodowa w warunkach jednoczącej się Unii Europejskiej”, warsztaty „Partnerstwo w fotografii”” 

 

Market Bożonarodzeniowy w Clacton (19-21.10.2010)


W weekend 19-21 listopada nasi przyjaciele z Tendring Twinning Association rozpoczęli okres świąteczny Wiktoriańskim Marketem Bożonarodzeniowym w Clacton.
Jest to impreza o wieloletniej tradycji, organizowana w ratuszu przez CVST (organizację koordynującą działanie lokalnych organizacji charytatywnych). Lokalni handlowcy i producenci promują swoje produkty, organizacje charytatywne prowadzą akcję informacyjną oraz zbierają fundusze na rzecz swoich podopiecznych. Partnerstwo Miast w Tendring zajmuje się cateringiem, a w tym roku po raz pierwszy zaproszono przedstawicieli Biberach, Valence oraz Świdnicy.
W sobotę, w sali Princes Theatre na pięknie udekorowanym stoisku, miałyśmy okazję zaprosić Brytyjczyków na tradycyjne polskie czekolady i ciastka, Niemcy byli dla nas konkurencją z pyszną czekoladą z Warthausen, a Francuzi oferowali m. in. wino z lokalnych winnic.
Market świąteczny trwał w sobotę od 9.30 do 15.00 i cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców Clacton i okolicznych miasteczek. Nasze stoisko odwiedziło wiele osób zaciekawionych tak „egzotycznym” krajem; kilka osób, które były już kiedyś w Świdnicy, prosiło o przekazanie pozdrowień zaprzyjaźnionym rodzinom.
W niedzielę zarząd TTA zaprosił gości i rodziny goszczące do Harwich. Była to kolejna okazja do rozmów, wspomnień i omówienia planów na przyszłość, wszystko oczywiście przy smacznym obiedzie i wybornym winie.
Dziękujemy TTA oraz CVST za zaproszenie i zorganizowanie naszego pobytu. Szczególne podziękowania należą się Colinowi, Alexowi i Louise, która bezpiecznie przywiozła nas z lotniska Stansted do Clacton w mgle gęstej jak mleko, oraz oczywiście naszym gospodarzom – Ruth i Derekowi. Serdecznie dziękujemy za gościnę.
Do następnego spotkania!

Współpraca z Dystryktem Tendring odnowiona (27-31.08.2009)

Świdnica od 10 lat współpracuje z Dystryktem Tendring. Z tej okazji w poniedziałek, 31 sierpnia blisko 50-osobowa delegacja ze Świdnicy zakończyła czterodniową wizytę w Anglii.
Władze dystryktu i mieszkańcy Tendring w tym czasie świętowali również 40-lecie partnerstwa z francuskim miastem Valence sur Rhone.

Dekada współpracy Świdnicy i Dystryktu Tendring to niewiele, biorąc pod uwagę wielowiekową tradycję naszych miast. Jednak te lata naszej wspólnej historii stały się początkiem wielu głębokich i życzliwych kontaktów międzyludzkich. Ze wspólnej pracy, zabawy i pomocy zrodziły się przyjaźnie pomiędzy mieszkańcami Tendring i Świdnicy. Przekraczają bariery, obalają stereotypy, pokazują, że otwarte serce i umysł może podążać nowymi ścieżkami i odkrywać nieznane dotąd obszary na polu kulturowym, językowym, a przede wszystkim międzyludzkim. Co ważne spotkanie Polaków, Niemców, Francuzów i Anglików, do którego doszło w Tendring w przededniu 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, pokazuje, że pojednanie i nową historię najlepiej jest pisać właśnie na polu współpracy – uważa Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Świdnica z Tendring chce dalej współpracować przede wszystkim w dziedzinie kultury oraz rozwijać wymianę młodzieży. Właśnie dziedzina kultury jest tym, co wzbudza zainteresowanie naszych partnerów. Prawdziwe poruszenie wywołał świdnicki zespół Jubilat, podczas kilkukrotnych występów w Anglii. Świdniczanie podbili serca publiczności m.in. podczas otwarcia pokazów lotniczych w Clacton-on-sea.

Oprócz prezentacji kulturalnych, symbolicznego odnowienia umowy współpracy, przedstawiciele z miast partnerskich mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami lokalnych środowisk ekologicznych. Wystawa oraz prezentacje dotyczyły spraw związanych z wykorzystywaniem energii odnawialnej, selekcją odpadów, produkcją wyrobów wolnych od konserwantów i polepszaczy, edukacji ekologicznej dzieci itp.
Do Anglii na rocznicowe obchody wyjechała blisko 50-osobowa delegacja ze Świdnicy: Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy wraz z zastępcą Ireneuszem Pałacem, przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Rady Miejskiej (radna Teresa Świło), zespół pieśni i tańca Jubilat oraz przedstawiciele Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast.
Porozumienie o współpracy z Dystryktem Tendring Świdnica zawarła w sierpniu 1999 r. w Anglii i w maju 2000 r. w Świdnicy, z okazji 750-lecia miasta. Współpraca prowadzona jest w dziedzinie kulturalnej, oświatowej, sportowej i gospodarczej. Okręg Tendring położony jest w północno-wschodniej części hrabstwa Essex. W jego granicach leży doskonale prosperujący międzynarodowy port morski Harwich, obszar wybrzeża obejmujący znane kurorty Clacton, Frinton i Walton oraz bogactwo zabytkowych budynków. Clacton-on-Sea – siedziba rady okręgu Tendring, jest tradycyjnym nadmorskim kurortem.

Projekt pod nazwą: „15 Jubileusz Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast. Spotkanie przyjaciół, konferencja „Współpraca międzynarodowa w warunkach jednoczącej się Unii Europejskiej”, warsztaty „Partnerstwo w fotografii”” (16-21.09.2008)


Urząd Miejski w Świdnicy oraz ŚTPM zorganizowały jubileuszowe spotkanie miast i towarzystw partnerskich. Uczestnicy jubileuszowego spotkania partnerskiego przyjechali do Świdnicy w dwóch turach. Pierwsza grupa, 16-ego września, to 14 uczestników pleneru fotograficznego (po dwóch z każdego miasta partnerskiego: Biberach (DE), Tendring (UK), Trutnov, Police (Cz), Kazincbarcika (HU), Niżyn, Iwano-Frankowsk (UA).
Najważniejszymi punktami wizyty było podpisanie pamiątkowego listu upamiętniającego 15 lat partnerstwa, spotkania z różnymi środowiskami, konferencja tematyczna. Rozwój współpracy na przestrzeni kilkunastu lat ewoluował w różnych kierunkach, a jednym z nich jest współpraca na niwie artystycznej – fotografii. Dlatego elementem spajającym był plener fotograficzny i wystawa poplenerowa. Międzynarodowy plener fotograficzny z udziałem fotografików z miast partnerskich rozpoczął się 17-ego września. 18-ego września odbyły się warsztaty pt.: „Partnerstwo w fotografii”.
W godzinach popołudniowych do fotografików dołączyła reszta zaproszonych gości z zaprzyjaźnionych miast i Towarzystw Partnerskich z Biberach i Tendring. Wieczorem zaplanowano wspólną kolację z artystami z miast partnerskich.
W piątek 19-ego września odbyła się konferencja pt.: „Współpraca międzynarodowa w warunkach jednoczącej się Unii Europejskiej” - z udziałem przedstawicieli miast partnerskich, władz miasta Świdnicy, środowisk edukacyjnych, twórczych, młodzieżowych; dyskusja toczyła się wokół elementów podsumowujących dotychczasowy dorobek partnerstwa, planów współpracy na lata 2008-2013 oraz zjawisk z zakresu marketingu terytorialnego opartego na partnerstwie międzynarodowym. Również tego dnia nastąpiło uroczyste podpisanie pamiątkowego listu upamiętniającego 15 lat partnerstwa. W drugiej części spotkania przewidziano konferencję prasową, a następnie udział w inauguracji XXI Międzynarodowych Dni Fotografii.
W programie obchodów przewidziano też coś dla amatorów graffiti, tzw. „graffiti performance”, podczas którego graficiarze oraz część delegatów wizualnie odpowiedzieli na pytanie „Co chciałbym ochronić przed wandalem w moim mieście?”.
W sobotę gospodarze spotkania przygotowali dla partnerów wycieczkę po ziemiach dawnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, razem zwiedzano wystawy XXI Dni Fotografii, między innymi wystawę poplenerową. Wieczorem podczas kolacji pożegnalnej podsumowano spotkanie partnerskie.