Menu

Rejon Święciański (Litwa) - Przedmiotem zawartego w maju 2002 r. porozumienia stała się współpraca w zakresie wspólnego pozyskiwania środków z Unii Europejskiej, wymiany doświadczeń i informacji, gospodarki, oświaty, kultury i sportu, zdrowia i opieki społecznej oraz ekologii.
Rejon Święciański położony jest w północno-wschodniej części Litwy. Jego największe bogactwo stanowią lasy, jeziora i nieskażona przyroda. Stolicą rejonu jest miasto Święciany położone w odległości 86 km od Wilna. Rejon liczy 37.569 mieszkańców, w tym 28,8% Polaków.

Adres internetowy: www.svencionys.lt


Wydarzenia partnerskie:

Koloniści z Ukrainy i Litwy zwiedzali Świdnicę

Zbiórka na kościół w Powiewiórce zakończona, remont rozpoczęty

Mieszkańcy Powiewiórki dziękują świdniczanom za remont

Przedświąteczna wizyta w Rejonie Święciańskim

Świdniczanie walczą o świetność miejsca chrztu Marszałka Piłsudskiego

 

Koloniści z Ukrainy i Litwy zwiedzali Świdnicę (22.07-04.08.2010)

W poniedziałek, 2 sierpnia w Świdnicy gościła 115 osobowa grupa dzieci z Polski, Litwy i Ukrainy. Koloniści zwiedzali zabytki miasta oraz spotkali się z prezydentem Świdnicy. 
Wśród kolonistów jest blisko 30-osobowa grupa z naszego partnerskiego miasta na Ukrainie – Niżyna. We współpracy międzynarodowej to właśnie osobisty kontakt jest najcenniejszy. Cieszymy się z tych spotkań, od których zależą przecież relacje między Polską a Litwą, czy też Ukrainą. Serdecznym przyjęciem w Polsce pokazujemy praktyczny wymiar naszej współpracy – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Kolonie dla młodych ludzi ze Wschodu organizujemy cyklicznie. Najważniejsze jest to, że możemy się poznawać, a goszczącej u nas młodzieży przybliżyć polską kulturę. Owoce takich spotkań na pewno się pojawią – dodaje ks. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej.

Dzieci przebywają na koloniach w ośrodku Caritas w Zagórzu Śląskim. Biorą udział w zajęciach kulturalno-oświatowych. Zwiedzają również okolicę i korzystają z najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska. Część z nich ma polskie korzenie i uczęszcza do polskich szkół. Dla nich ten pobyt jest wyjątkowym przeżyciem i okazją, by doświadczać polskości na co dzień.

Dodajmy, że 19 sierpnia, dzięki zawiązanemu w 2008 roku partnerstwu, na Ukrainę wyjedzie 10-osobowa grupa dzieci ze świdnickiego Gimnazjum nr 3. Świdniczanie wezmą udział w wypoczynku organizowanym przez zaprzyjaźniony Iwano-Frankowsk. Na miejscu spotkają się z rówieśnikami z Ukrainy oraz z Polski. Spotkanie nosi nazwę Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Ekologicznego, w związku z czym w wydarzeniu uczestniczą dzieci z placówek szczególnie zaangażowanych w zagadnienia związane z ochroną środowiska. Pobyt zorganizowano w ośrodku wypoczynkowym nad jedną z najczystszych rzek w Europie – Limnicą.


Zbiórka na kościół w Powiewiórce zakończona, remont rozpoczęty (28.10.2009) 

Akcja ratowania kościoła w Powiewiórce na Litwie zamknęła się kwotą 90 tys. Inwestycję już rozpoczęto, ma się zakończyć do końca grudnia. 
Półtoraroczną akcję podsumowało Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast z udziałem prezydenta miasta, specjalistów – architektów, przedstawicieli instytucji kultury oraz stowarzyszeń, a przede wszystkim samych ofiarodawców.

Kilkanaście okolicznościowych imprez, wsparcie kilku instytucji miejskich, datki od wielu życzliwych świdniczan, mieszkańców Dolnego Śląska, a także z innych, czasem odległych zakątków naszej ojczyzny – wyliczała Iwona Rosiak, przewodnicząca Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast. Jest za co dziękować. Niezmierne się cieszę, że dzięki porozumieniu z Kurią Wileńską prace mogły ruszyć jeszcze w tym roku. Już dziś widać efekty robót – zdjęte z dachu stare pokrycie, zakupiony nowy gont.

Pod nieobecność ks. proboszcza Jana Czerniawskiego zacytowano list, który skierował do wszystkich ofiarodawców: "Bóg zapłać za ten piękny dar serca, ów dar będzie umacniał w sercach wiernych parafii w Powiewiórce żywą wiarę i świadomość, że są Polacy – rodacy, którzy otwierają swe serca dla bliźnich (...) W imieniu wspólnoty parafialnej przesyłam wyrazy wdzięczności dla wszystkich, którzy przyczynili się do wsparcia remontu kościoła w Powiewiórce, gdzie był ochrzczony marszałek Józef Piłsudski. Cenimy bardzo Wasz trud, wszelkie wysiłki oraz poświęcenie się dla nas Polaków tu, na Litwie mieszkających. Życzymy dużo zdrowia, energii, wszelkiej pomyślności w pracy dobroczynnej oraz satysfakcji z dobrze pełnionej misji pomocy bliźniemu. Niech Bóg za dobroć, hojność i ofiarność serc błogosławi.”

Prezydent Wojciech Murdzek podkreślał: Wiele osób zaangażowało się w Świdnicy w to dzieło. I choć głównym celem było zebranie funduszy na remont dachu, to niezwykłą wartością jest wszystko, co przy tej okazji się wydarzyło. Lekcja historii dla młodych i starszych świdniczan, zaangażowanie Kościoła, kardynała Gulbinowicza, kontakty międzynarodowe... Z tych faktów z pewnością możemy czerpać satysfakcję.
Informacje dotyczące przebiegu akcji można znaleźć na stronie www.powiewiorka.pl.

 

Mieszkańcy Powiewiórki dziękują świdniczanom za remont (15.11.2009)

 Skład drewna na konstrukcję i gont na dach. Tak wygląda przykościelny plac w Powiewiórce. W tej małej świątyni ochrzczony został Marszałek Polski Józef Piłsudski.

W ratowanie kościoła półtora roku temu włączyła się Świdnica i dolnoślązacy, dzięki zebranym pieniądzom ruszyły prace.

Wielkie podziękowania dla mieszkańców Świdnicy, Dolnego Śląska, którzy nie zapomnieli o nas. To świadectwo ludzi, którzy włączyli się w ofiarę dla nas mimo, że mają swoje kłopoty, trudności i wydatki. To wielkie świadectwo tych ludzi dla naszej wspólnoty. Wizyta w Świdnicy 11 listopada i doświadczenie tego dobra było dla mnie wielkim wzruszeniem i pokazaniem przyjaźni – mówił podczas niedzielnej mszy w Powiewiórce (15 listopada) ks. Jan Czerniawski, proboszcz parafii św. Kazimierza. Zaprezentował wiernym z Powiewiórki ogromny symboliczny czek, przekazany w Świdnicy.

W Powiewiórce w miniony weekend gościli przedstawiciele miasta i Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miasta, którzy koordynowali zbiórkę pieniędzy na litewską świątynię.

Z wizji przeprowadzonej na miejscu wynika, że jedna połać dachu w trzech czwartych została już ułożona. Zbutwiałą konstrukcję przykrytą eternitowymi płytami zastąpił nowy dach kryty modrzewiowym gontem.

Prace mają się zakończyć przed świętami Bożego Narodzenia. To wielka dla nas radość, że Polacy od was, pomagają Polakom mieszkającym na Litwie. Gdyby nie ten remont, to podczas deszczy kapałoby nam na głowę. Wielkie Bóg zapłać dla was – mówi Maria Palińska, która opiekuje się kościołem w Powiewiórce.
W ramach zbiórki publicznej „Świdnica dla Powiewiórki” udało się zebrać blisko 90 tys. zł. W ramach tej kwoty 50 tys. zł od dolnośląskich biznesmenów przekazała Wrocławska Izba Gospodarcza. Kilkanaście okolicznościowych imprez, wsparcie kilku instytucji miejskich, datki od wielu życzliwych świdniczan, a także z innych, czasem odległych miejscowości przyniosło 40 tys. zł.

Dodatkowo ponad 8 tys. zł udało się zebrać 8 listopada podczas zbiórki pod świdnickimi kościołami.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przekazał 20 tys. zł w ramach dotacji na opracowanie dokumentacji technicznej.

Na akcję „Świdnica dla Powiewiórki” z Polski przekazano w sumie 118 tys. zł. Dodatkowo Kuria Wileńska wyasygnowała na prace remontowe 100 tys. litów (ok. 120 tys. zł).
Nasze zaangażowanie w akcję to wyraz pamięci o wielkim Polaku, Marszałku Piłsudskim i odpowiedzialności za historię. To również wyraz naszej łączności z Polakami na Litwie, którzy muszą starać się o zachowanie polskości, z której my cieszymy się na co dzień. To wreszcie bardzo dobra okazja do pozytywnego zrywu wielu osób w wielkiej sprawie. Mam poczucie, że to się udało – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Rok temu obchodziliśmy 15-lecie działalności i w tym samym czasie rozpoczęliśmy akcję zbiórki na kościół w Powiewiórce. To największy projekt, który przyszło nam realizować i cieszę się, że w tak szybkim czasie widoczne są efekty. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, które włączyły się w przygotowanie akcji oraz darczyńcom już wkrótce dach kościoła zostanie wyremontowany – mówi Iwona Rosiak, przewodnicząca Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast.
Kościół w Powiewiórce odkryła podczas jednej z wizyt na Wschodzie, Grażyna Orłowska-Sondej z TVP Wrocław. Zaś akcję ratowania kościoła w Powiewiórce zainicjował JE ks. kardynał Henryk Gulbinowicz, były Metropolita Wrocławski. Patronat nad zbiórką objęły: TVP Wrocław, Polska Gazeta Wrocławska, Wiadomości Świdnickie. Przeprowadzenie zbiórki z tak dużym sukcesem nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie również innych mediów, które włączyły się w promowanie akcji m.in. Teletop Sudety, Radio Wrocław, Radio Złote Przeboje, Muzyczne Radio, Radio Rodzina, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Świdnicki, Dzisiaj Świdnica, Gość Niedzielny, Nowe Wiadomości Wałbrzyskie, www.interia.pl, www.dziennik.swidnica.pl, www.portal.swidnica.pl, www.swidnica24.pl, www.dsw.doba.pl, www.swidnica.blisko-daleko.pl, www.swidniczka.com, www.komendant.cal.pl.

 

Przedświąteczna wizyta w Rejonie Święciańskim (19-20.12.2009)

Spotkanie w partnerskim Rejonie Święciańskim, rozmowy o remoncie kościoła w Powiewiórce, organizacji wspólnego wypoczynku dla polskiej i litewskiej młodzieży, wizyta w zaprzyjaźnionej Powiewiórce to program wizyty delegacji ze Świdnicy.

Zastępca prezydenta Ireneusz Pałac oraz dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Zbigniew Curyl, korzystając z zaproszenia dziennikarzy Telewizji Wrocław, 19 i 20 grudnia gościli na Litwie. Podczas spotkania z władzami Rejonu Święciańskiego rozmawiano o zaangażowaniu Świdnicy w ratowanie kościoła w Powiewiórce. Litewska strona docenia pomoc świdniczan i wszystkich darczyńców. Pomimo bardziej niż w Polsce odczuwalnych skutków kryzysu na lutowej sesji rada rejonu podejmie kwestię wsparcia finansowego remontu drewnianej świątyni w Powiewiórce. Poruszona została również sprawa udziału we wspólnym projekcie – Święciany, Świdnica, Mrągowo – integracji młodzieży. W ramach tego przedsięwzięcia można uzyskać pieniądze na sfinansowanie wspólnych wakacji dzieci i młodzieży. W planach Młodzieżowego Domu Kultury jest podjęcie działań w łączności z Polakami na Wschodzie i akcentowanie wartości kultury kresowej.

Remont dachu kościoła w Powiewiórce przebiega pomyślnie. Zakończono prace pokrycia jednej połaci dachu oraz wejścia do kościoła i zakrystii. Drugą część zdemontowano do połowy i w części jest już pokryta drewnianym gontem. Na placu zgromadzony jest cały materiał potrzebny do sfinalizowania przedsięwzięcia. Pracownicy specjalistycznej firmy konserwatorskiej pomimo mrozów układają drewniany gont. Zakończenie remontu nastąpi w najbliższych tygodniach.

Jako świadectwo naszego zaangażowania w ratowanie miejsca chrztu Józefa Piłsudskiego w Polskiej Izbie Rzemieślniczej zostawiliśmy skarbonkę, do której w Świdnicy zbieraliśmy datki. Naszą pomoc doceniają mocno rodacy mieszkający na Litwie. Pomimo mrozu bardzo ciepło nas przyjęli. Wdzięczność parafian jest wielka. – mówi Zbigniew Curyl, dyrektor MDK.

Do Polaków w Rejonie Święciańskim i Wileńskim trafiło kilkadziesiąt paczek świątecznych przygotowanych przez Dolnoślązaków w odpowiedzi na apel TVP Wrocław oraz upominki od świdnickich harcerzy i Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast.

 

Świdniczanie walczą o świetność miejsca chrztu Marszałka Piłsudskiego (27.02.2008)

Od 150 do 180 tys. zł może kosztować remont dachu kościoła, w którym ochrzczony został pierwszy Marszałek Polski – Józef Piłsudski. Świątynia mieści się w niewielkiej Powiewiórce i niszczeje.

– Powiewiórka leży w Rejonie Święciany na Litwie, z którym mamy podpisaną umowę partnerską. Współpraca polega na pomocy również w trudnych momentach, a tak dzieje się dziś. Drewniany kościół wymaga remontu. Choć potrzeb jest wiele, to najpilniejsza jest naprawa przeciekającego dachu.
Pomoc dla rodaków za wschodnią granicą jest również sprawdzianem naszego patriotyzmu. Czy możemy pozwolić na to, żeby czuli się osamotnieni w ratowaniu naszej wspólnej spuścizny? Kościół w Powiewiórce, to jedno z niewielu miejsc związanych z Józefem Piłsudskim, które dotrwały do naszych czasów. I my jesteśmy za niego odpowiedzialni – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Kościół w Powiewiórce oglądał już Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

– Dziury w dachu, osłabiona, częściowo spróchniała konstrukcja, a wszystko to przykryte płytami eternitowymi. Jak na pamiątkę po pierwszym Marszałku kościół nie wygląda okazale. Wspólnie ze świdniczanami i dolnoślązakami chcemy to zmienić – uważa wiceprezydent Pałac i dodaje. – Inicjatywa mieszkańców Świdnicy pomocy kościołowi w Powiewiórce, to nie tylko zbieranie pieniędzy na remont, to także okazja do ożywienia historii. Liczymy na szerokie poruszenie wśród świdniczan, na pobudzenie ich ducha narodowego. Planujemy wiele imprez związanych z tą akcją, więc każdy będzie miał okazję przyczynić się do ratowania tego wyjątkowego dla Polaków miejsca. Dla nas ważne jest, aby podtrzymać związek z Kresami. Mamy okazję nadać tej łączności formę realnej pomocy. Z uwagi na partnerstwo z Rejonem Święciany, gdzie znajduje się Powiewiórka, oraz na możliwości prawne gminy, sprawami finansowymi zajmie się Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast.

Witold Baran, współwłaściciel świdnickiego Biura Projektów „A” dokonał oględzin kościoła w Powiewiórce, pod kątem technicznym.

– Budowla ta wymaga bieżącego remontu ścian i podłogi, ale najważniejszą potrzebą jest naprawa dachu. Jeżeli uda się odzyskać część elementów, to naprawa powinna się zamknąć w kwocie 145 tys. zł Drugi wariant przewiduje w całości zakup nowych materiałów, wtedy potrzebna byłaby suma ok. 180 tys. Termin wykonania prac nie warunkują jedynie finanse, ale również procedury litewskie. Obecnie zbieramy informacje, jakie wymogi formalne są konieczne do rozpoczęcia naprawy kościoła.
Cieszę się, że idea pomocy kościołowi w Powiewiórce znajduje w Świdnicy coraz więcej zwolenników. Chęć włączenia się w akcję wyrazili świdniccy członkowie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

W ramach akcji świdniczanie mogą liczyć na wystawy, spotkania, loterie i występy artystyczne. Te działania mają zachęcić do pomocy finansowej w odbudowie kościoła. Program działań rozpisanych na wiele miesięcy właśnie powstaje. Ponadto Świdnicki Ośrodek Kultury wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy przygotowuje specjalną stronę internetową poświęconą akcji – www.powiewiorka.pl. Wielka tablica zachęcająca do zbiórki ozdobi siedzibę Młodzieżowego Domu Kultury. Świdnickie dzieci ulepiły już dużą skarbonkę – w kształcie kościoła. To do niej zbierane będą datki na świątynię.
Kościół w Powiewiórce odkryła podczas jednej z wizyt na Wschodzie, Grażyna Orłowska-Sondej z TVP Wrocław. Zaś akcję ratowania kościoła w Powiewiórce zainicjował JE ks. kardynał Henryk Gulbinowicz, były Metropolita Wrocławski. Włączyły się w nią wrocławskie media: Telewizja Polska o. Wrocław oraz „Słowo Polskie Gazeta Wrocławska”. Pierwsze wpłaty przekazują już dolnoślązacy i wrocławscy przedsiębiorcy, ponieważ w zbiórkę pieniędzy włączyła się Wrocławska Izba Gospodarcza.