Menu

Kazincbarcika (Węgry) - Miasto przemysłowe, liczące 38.000 mieszkańców. Porozumienie o współpracy kulturalnej oraz gospodarczej zostało zawarte w marcu 1999 r. Zainicjowała je pomoc Węgrów podczas powodzi stulecia w 1997 r. Świdnica otrzymała wówczas od węgierskiego partnera szeroką pomoc materialną, m.in. w postaci środków chemicznych przeznaczonych do dezynfekcji zalanych studni.
Kazincbarcika położone jest w regionie Borsod-Abauj-Zemplen w północno-wschodniej części Węgier nad rzeką Sajo. Powstało w 1949 roku na bazie trzech wsi, co było związane z budową olbrzymiego kompleksu chemicznego BORSOD, który zajmuje się przetwórstwem węgla brunatnego.
Adres internetowy: www.kazincbarcika.hu


Wydarzenia partnerskie:

Strażacy ochotnicy ze Świdnicy pomogli na Węgrzech

Wizyta w Kazincbarcika

Sukces sportowców ze Świdnicy na Węgrzech

Wizyta partnerska w Kazincbarcika, Festiwal Folkloru

Spotkanie partnerskie: 15 Jubileusz Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast. Spotkanie przyjaciół, konferencja „Współpraca międzynarodowa w warunkach jednoczącej się Unii Europejskiej”, warsztaty „Partnerstwo w fotografii” 

 

Strażacy ochotnicy ze Świdnicy pomogli na Węgrzech (25-29.06.2010)

Świdniccy strażacy ochotnicy wrócili niedawno z Kazincbarcika. W węgierskim mieście – partnerskim Świdnicy – pomagali w usuwaniu skutków powodzi.

Burmistrz Kazincbarcika zwrócił się do nas o pomoc. Potok przepływający przez miasto wystąpił z brzegów i przechodząc w rwącą rzekę zalał ulice, place i budynki. W starej części miasta woda sięgała ponad dachy aut osobowych. Spora część domów jednorodzinnych stała w wodzie. Podobne szkody wyrządziła powódź w wielu miejscowościach w Polsce. Po geście solidarności z Kędzierzynem-Koźle, nie pozostajemy obojętni również na prośby o wsparcie płynące z zagranicy – tłumaczył wyjazd strażaków prezydent Wojciech Murdzek.

Głównym zadaniem Ochotniczej Straży Pożarnej ze Świdnicy było wypompowanie wody popowodziowej z najdotkliwiej zalanych obszarów miasta oraz piwnic domów, znajdujących się najbliżej rzeki. Z relacji Węgrów wynikało, że wysokość fali powodziowej dochodziła do 11 metrów, a najniższe punkty miasta i okolicy zalało do wysokości 4-4,5 metra.

Zabraliśmy ze sobą dwie pływające pompy szlamowe o wydajności trzech tysięcy litrów na minutę oraz prawdziwego „giganta”, czyli potężną pompę umieszczaną na przyczepie wozu strażackiego o wydajności 200 tysięcy litrów na godzinę. Nasza pomoc była bardzo przydatna, bo okazało się, że węgierscy strażacy nie posiadali pomp o dużej wydajności, w związku z czym walczyli z wodą przez wiele godzin bez widocznych efektów. Nam wykonanie porównywalnej pracy zajęło kilkadziesiąt minut – mówi Jan Kalinowski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej – Jednostki Specjalistycznej w Świdnicy.

W sumie nasi strażacy osuszyli cztery duże rozlewiska oraz kilkadziesiąt zalanych piwnic. Partnerzy z Kazincbarcika byli pod ogromnym wrażeniem sprawności świdnickiej drużyny i możliwości technicznych sprzętu, zwłaszcza, że jest to wyposażenie jednostki ochotniczej.

– Gdyby kiedykolwiek taka tragedia się u nas powtórzyła, nie będziemy zwlekać i od razu poprosimy o pomoc naszą partnerską Świdnicę w Polsce. Przyznam, że nie przypuszczałem, iż tak mała grupa, może w tak krótkim czasie wypompować tyle zalegającej wody – powiedział podczas pożegnalnego spotkania Peter Szitka, burmistrz Kazincbarcika.

 

Wizyta w Kazincbarcika (19-22.08.2010)

Do Kazincbarcika wyjechali: Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy, radny Rady Miejskiej Krzysztof Trzop oraz Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Wizyta to odpowiedź na zaproszenie burmistrza węgierskiego miasta, Petera Szitka na spotkanie partnerskie. W jego trakcie omawiana będzie współpraca. Zaplanowano również udział w uroczystych obchodach Dni Kazincbarcika oraz Święta Narodowego Węgier. 20 sierpnia przypada uroczystość powstania państwa węgierskiego.

Dodajmy, że kilka tygodni temu w Kazincbarcika przebywali świdniccy strażacy ochotnicy. W węgierskim mieście pomagali w usuwaniu skutków powodzi.


Sukces sportowców ze Świdnicy na Węgrzech (29.04 –03.05.2009)

Drużyna piłki ręcznej ze Świdnicy pokonała zawodników z Francji, Niemiec, Rumunii i Węgier w Kazincbarcika.

W węgierskim mieście – partnerskim Świdnicy – zawodnicy wzięli udział w Towarzyskim Turniejem Piłki Ręcznej (29 kwietnia – 3maja).

W wizycie partnerskiej związanej z zawodami oraz obchodami 55-lecia miasta oprócz zawodników wzięły udział osoby związane zawodowo ze świdnickim sportem. Przy okazji specjalną konferencję partnerską poświęcono życiu sportowemu miast.
Wizyta na Węgrzech to efekt projektu przygotowanego przez Kazincbarcika i dofinansowanego z funduszy unijnych. Świdnica włączyła się w tę inicjatywę jako partner projektu.
Świdnicką delegację tworzyli przedstawiciele Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej „Świdnica”: Jan Masłowski, Radosław Werner, Jacek Spychalski, Arkadij Makowiejew oraz Tomasz Kościów z Urzędu Miejskiego.

O zwycięstwo, pod przewodnictwem trenera Jacka Spychalskiego, walczyli: Łukasz Czerwiński, Mariusz Juściński, Mateusz Kaczmarczyk, Dariusz Kijek, Piotr Kijek, Mateusz Kuriata, Tomasz Macyszyn, Stanisław Makowiejew, Władysław Makowiejew, Krzysztof Misiejuk, Marek Mrugas, Damian Olichwer, Mateusz Piędziak, Krzysztof Terebon.


Wizyta partnerska w Kazincbarcika, Festiwal Folkloru (05-10.08.2009)

Do partnerskiego miasta Kazincbarcika na Węgrzech na zaproszenie władz miasta wyjechał zespół „Jubilat” by wziąć udziału w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru „Sajóvölgyi”. Było to kolejne spotkanie z folklorem europejskim na Węgrzech, bowiem świdnickie zespoły starają się regularnie uczestniczyć każdego roku w tym festiwalu i tym samym pogłębiać wiedzę na temat różnorodności tańców Europy oraz dzielić się doświadczeniem z kolegami z innych krajów.

 

Spotkanie partnerskie: 15 Jubileusz Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast. Spotkanie przyjaciół, konferencja „Współpraca międzynarodowa w warunkach jednoczącej się Unii Europejskiej”, warsztaty „Partnerstwo w fotografii” (16-21.09.2008)

Urząd Miejski w Świdnicy oraz ŚTPM zorganizowały jubileuszowe spotkanie miast i towarzystw partnerskich. Uczestnicy jubileuszowego spotkania partnerskiego przyjechali do Świdnicy w dwóch turach. Pierwsza grupa, 16-ego września, to 14 uczestników pleneru fotograficznego (po dwóch z każdego miasta partnerskiego: Biberach (DE), Tendring (UK), Trutnov, Police (Cz), Kazincbarcika (HU), Niżyn, Iwano-Frankowsk (UA).
Najważniejszymi punktami wizyty było podpisanie pamiątkowego listu upamiętniającego 15 lat partnerstwa, spotkania z różnymi środowiskami, konferencja tematyczna. Rozwój współpracy na przestrzeni kilkunastu lat ewoluował w różnych kierunkach, a jednym z nich jest współpraca na niwie artystycznej – fotografii. Dlatego elementem spajającym był plener fotograficzny i wystawa poplenerowa. Międzynarodowy plener fotograficzny z udziałem fotografików z miast partnerskich rozpoczął się 17-ego września. 18-ego września odbyły się warsztaty pt.: „Partnerstwo w fotografii”.
W godzinach popołudniowych do fotografików dołączyła reszta zaproszonych gości z zaprzyjaźnionych miast i Towarzystw Partnerskich z Biberach i Tendring. Wieczorem zaplanowano wspólną kolację z artystami z miast partnerskich.
W piątek 19-ego września odbyła się konferencja pt.: „Współpraca międzynarodowa w warunkach jednoczącej się Unii Europejskiej” - z udziałem przedstawicieli miast partnerskich, władz miasta Świdnicy, środowisk edukacyjnych, twórczych, młodzieżowych; dyskusja toczyła się wokół elementów podsumowujących dotychczasowy dorobek partnerstwa, planów współpracy na lata 2008-2013 oraz zjawisk z zakresu marketingu terytorialnego opartego na partnerstwie międzynarodowym. Również tego dnia nastąpiło uroczyste podpisanie pamiątkowego listu upamiętniającego 15 lat partnerstwa. W drugiej części spotkania przewidziano konferencję prasową, a następnie udział w inauguracji XXI Międzynarodowych Dni Fotografii.
W programie obchodów przewidziano też coś dla amatorów graffiti, tzw. „graffiti performance”, podczas którego graficiarze oraz część delegatów wizualnie odpowiedzieli na pytanie „Co chciałbym ochronić przed wandalem w moim mieście?”.

W sobotę gospodarze spotkania przygotowali dla partnerów wycieczkę po ziemiach dawnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, razem zwiedzano wystawy XXI Dni Fotografii, między innymi wystawę poplenerową. Wieczorem podczas kolacji pożegnalnej podsumowano spotkanie partnerskie.