Menu

Iwano-Frankowsk (Ukraina) – podpisanie porozumienia partnerskiego pomiędzy miastami Świdnica i Iwano-Frankowsk nastąpiło 19.09.2008 roku, po trzech latach kontaktów nieformalnych, podczas jubileuszu 15-lecia Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast obchodzonego w tym czasie w Świdnicy. Współpraca rozwija się szczególnie dobrze w sferach: kulturalnej, oświatowej, sportowej i wymiany młodzieży. Nazwa miasta pochodzi od imienia i nazwiska wybitnego pisarza ukraińskiego Iwana Franko. Miasto nazwano tak w latach 60-tych ubiegłego wieku, wcześniej funkcjonowały nazwy Stanisław i Stanisławów. Gdyby mieszkańcy nie zgodzili się na taką zmianę miasto przemianowano by na Stalińsk Podkarpacki. Przewodnicy turystyczni są przekonani, że w przypadku realizacji tej drugiej koncepcji dziś wrócono by do nazwy Stanisławów, jako że mieszkańcy bardzo ją lubią i są z niej dumni. Nazwa Stanisławów występuje w logo firm, np. firma taksówkarska, kompania radiowo-telewizyjna. Starsi mieszkańcy mówią, że mieszkają w Stanisławowie, a młodzież, że w Frankowsku – pełna nazwa jest zbyt długa do swobodnego wypowiadania. Iwano-Frankowsk leży u stóp Karpat. Jest bazą wypadową dla narciarzy. Miasto wojewódzkie w zachodniej Ukrainie, 204,2 tys. mieszkańców (2004 r.), prawa miejskie od 1662 r. Liczne miejscowości wypoczynkowe znajdują się w odległości 60, 70 kilometrów od miasta.

Adres internetowy: www.mvk.if.ua

 

Współpraca z ukraińskimi partnerami – 09.05.2010

Świdnica pamięta o ofiarach tragedii, miasta partnerskie również – 12.04.2010

Świdnica wysyła pomoc do Iwano-Frankowska – 05.11.2009

Wizyta partnerska na Ukrainie – 08.05.2009

Podpisanie porozumienia pomiędzy miastami Świdnica i Iwano-Frankowsk – 19.09.2008

Flaga dla Iwano-Frankowska – 13.09.2008


Współpraca z ukraińskimi partnerami – 09.05.2010

Udział w święcie Iwano-Frankowska, spotkanie z władzami miasta, planowana wizyta młodych świdniczan oraz omówienie wspólnego przedsięwzięcia sportowego – to efekt wizyty na Ukrainie przedstawicieli władz Świdnicy.

Od 6 do 9 maja czteroosobowa delegacja ze Świdnicy na czele z zastępcą prezydenta miasta, Ireneuszem Pałacem odwiedziła zaprzyjaźniony Iwano-Frankowsk. 7 maja Iwano-Frankowsk świętował dzień miasta. 8 maja w mieście trwały obchody Dnia Europy. Na scenie jednego z głównych placów wiceprezydent Pałac wręczył przywiezione ze Świdnicy dyplomy i nagrody dla zwycięzców konkursu organizowanego w szkołach Iwano-Frankowska na temat wiedzy o Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Przedstawiciele Świdnicy przekazali także upominki do zaprzyjaźnionego Gimnazjum nr 3, w którym prężnie funkcjonuje Klub Europejski.

Rozmawialiśmy z kadrą nauczycielską Gimnazjum nr 3, która wspólnie z tamtejszym Urzędem Miasta pracuje nad przygotowaniem kilkunastodniowej wizyty młodzieży świdnickiej w Iwano-Frankowsku – mówi wiceprezydent Ireneusz Pałac. – To cieszy i pokazuje, że w relacjach z Ukrainą możemy liczyć na wzajemność.

Przypomnijmy, podczas ostatnich wakacji w Świdnicy i Zagórzu Śląskim, organizowanych przez Caritas Diecezji Świdnickiej oraz Urząd Miejski w Świdnicy przebywała młodzież z obu ukraińskich miast partnerskich – Iwano-Frankowska i Niżyna.

Zacieśnienie współpracy, to temat rozmów z władzami Iwano-Frankowska. Delegaci ze Świdnicy spotkali się ponadto z dyrektorem Szkoły Sportowej nr 2, w której funkcjonuje Klub Piłki Ręcznej. Z tą jednostką przed kilkoma miesiącami Świdnica wspólnie przygotowała projekt międzynarodowego turnieju dla piłkarzy ręcznych z Polski, Ukrainy, Węgier i Czech, planowanego na koniec sierpnia w Świdnicy.

Obecnie czekamy na decyzję Funduszu Wyszehradzkiego w sprawie wsparcia obecnego projektu, ale też niezależnie od tego myślimy o innych działaniach w przyszłości.

W wizycie na Ukrainie wzięli udział: zastępca prezydenta Świdnicy, Ireneusz Pałac, radna Zofia Skowrońska-Wiśniewska oraz Tomasz Kościów, odpowiedzialny w Urzędzie Miejskim za współpracę z miastami partnerskimi.


Świdnica pamięta o ofiarach tragedii, miasta partnerskie również – 12.04.2010

Nabożeństwa religijne, program artystyczny – świdniczanie tłumnie w niedzielę oddali hołd ofiarom katastrofy lotniczej prezydenckiego samolotu oraz uczcili 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Dziękuję mieszkańcom Świdnicy, że w tak godnym wymiarze włączają się w żałobę narodową. Szczególnie chcę podkreślić postawę młodzieży. Widzę ich wielką dojrzałość i przejęcie stratą, jaka dotknęła nasz naród. Ich reakcje dają nam, dorosłym nadzieję, bo oni również teraz w sposób szczególny czują się odpowiedzialni za Polskę – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Dziś – w poniedziałek, 12 kwietnia dokonywane będą wpisy do księgi kondolencyjnej w urzędach. Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek i starosta świdnicki, Zygmunt Worsa zachęcają, by od wtorku mieszkańcy miasta i powiatu składali wpisy w księdze kondolencyjnej. Będzie ona dostępna do dnia uroczystości pogrzebowych – również w tym dniu – w Galerii Fotografii w świdnickim rynku w godz. 9.00-19.00.

Do prezydenta Świdnicy spływają również listy kondolencyjne z miast partnerskich.

Drodzy Polscy Bracia, w ten trudny czas przyjmijcie nasze wyrazy współczucia w związku z tragiczną utratą elit polskiego narodu w wyniku katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem – poinformowały w oficjalnym liście władze z mieszkańcami ukraińskiego Iwano-Frankowska.

Wyrażamy głębokie wyrazy współczucia dla mieszkańców Polski, rodzin zabitych w związku z tak tragicznymi stratami – utraty Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii oraz wielu wybitnych osób publicznych, które przyczyniły się do rozkwitu Rzeczypospolitej Polskiej. Administracja, nauczyciele i studenci Państwowego Uniwersytetu im. M. Gogola w Niżynie przyłączają się do Narodu Polskiego w jego modlitwie żałoby. Nasze myśli i uczucia straty są z całą rodziną Kaczyńskich oraz narodem polskim – czytamy w liście kondolencyjnym prof. Oleksandra Bojko, rektora Państwowego Uniwersytetu im. M. Gogola w Niżynie.


Świdnica wysyła pomoc do Iwano-Frankowska – 05.11.2009

Świdnica wysyła pomoc do partnerskiego miasta na Ukrainie.
Rozmawiałem z merem Iwano-Frankowska, który jest zaniepokojony, ponieważ na terenie miasta stwierdzono ponad tysiąc przypadków zachorowań na grypę i ostrą niewydolność oddechową. Często chorobie towarzyszą powikłania i niestety pojawiają się już pierwsze ofiary śmiertelne – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. – Pospieszymy z pomocą naszym partnerom na Ukrainie, ponieważ współpraca partnerska szczególnie ważna jest w trudnych chwilach. Zakupiliśmy 7,5 tysiąca klisz rentgenowskich, które potrzebne są do prześwietlania płuc chorych. Ta liczba wystarczy na zabezpieczenie wszystkich ośmiu szpitali w Iwano-Frankowsku na tydzień. Zakupiliśmy również dozowniki do płynów dezynfekujących, których brakuje w szpitalach i przychodniach zdrowia. Dary wyślemy transportem jeszcze w piątek.

Transport ze Świdnicy w piątek dotrze do Konsulatu Generalnego Ukrainy w Krakowie, a stamtąd tego samego dnia wyjedzie do Iwano-Frankowska.

Pomoc dla Ukrainy organizuje również Caritas Diecezji Świdnickiej.

Wszyscy, którzy chcą pomóc narodowi ukraińskiemu mogą wpłacać pieniądze na nasze konto bankowe. Wystarczy dać dopisek „Pomoc dla Ukrainy”. Zostaną one przeznaczone na zakup najpotrzebniejszych medykamentów i sprzętu. Przyjmujemy również dary np. maseczki, które będziemy przekazywać do transportu na Ukrainę – mówi ks. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej.


Wizyta partnerska na Ukrainie – 08.05.2009

Przedstawiciel miasta Świdnicy Tomasz Kościów inspektor DRG odpowiedzialny za relacje partnerskie miasta Świdnicy udał się do partnerskiego Iwano-Frankowska na Dni Miasta zorganizowane w ramach obchodów 347 rocznicy założenia miasta. Gość ze Świdnicy wziął udział w uroczystym przemarszu grup szkolnych, artystycznych, wystawie kwiatów, IX ogólnomiejskiej wystawie-konkursie zespołów prezentujących sztukę ludową, wyroby dekoracyjno-użytkowe przygotowywane w szkołach miasta pod nazwą „Karpacki świat dziwów”. Podczas spotkania z Prezydentem Iwano-Frankowska Wiktorem Anuszkewyczusem delegat ze Świdnicy przekazał podarunki partnerskie, a wśród nich zdjęcie upamiętniające spotkanie partnerskie w Świdnicy z września 2008 roku, podczas którego nastąpiło podpisanie porozumienia partnerskiego pomiędzy Świdnicą a Iwano-Frankowskiem; następnie wszyscy goście wzięli udział w uroczystym podpisaniu umowy partnerskiej między Iwano-Frankowskiem a Lublinem.

 


Podpisanie porozumienia pomiędzy miastami Świdnica i Iwano-Frankowsk – 19.09.2008

Jubileusz międzynarodowych kontaktów stał się idealną okazją do zawarcia umowy o współpracy z kolejnym, ważnym dla naszego miasta partnerem. W piątek, 19 września, podpisane zostało porozumienie partnerskie między Świdnicą i Iwano-Frankowskiem. Ten uroczysty gest sformalizował nasze dotychczasowe kontakty z ukraińskim miastem rozpoczęte w 2005 roku. Nazwa miasta pochodzi od imienia i nazwiska wybitnego pisarza ukraińskiego Iwana Franko. Miasto nazwano tak w latach 60-tych ubiegłego wieku, wcześniej funkcjonowały nazwy Stanisław i Stanisławów. Iwano-Frankowsk jest miastem wojewódzkim w zachodniej Ukrainie, w którym mieszka ok. 220 tys. mieszkańców.


Flaga dla Iwano-Frankowska – 13.09.2008

Zaprzyjaźniony Iwano-Frankowsk został nagrodzony przez Radę Europy Honorową Flagą. W zeszłą sobotę (13 września) to ukraińskie miasto przyjmowało wyróżnienie za propagowanie idei demokracji, wolności i poszanowania prawa.

- Cieszę się, że międzynarodowe gremium doceniło wkład Iwano-Frankowska w budowanie jedności w Europie. Zarówno dla władz jak i mieszkańców cenny jest fakt dostrzeżenia z tej europejskiej perspektywy starań miasta o zachowanie tradycji demokratycznych. Świdnica otrzymała Honorową Flagę w 2004 roku, stąd wiemy, jak ważne jest to wyróżnienie – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. W najbliższych dniach podpisana zostanie umowa partnerska między Świdnicą a Iwano-Frankowskiem. Wizyta na Ukrainie była więc również okazją do bezpośrednich rozmów o zbliżającej się uroczystości.

Już w najbliższy piątek, 19 września w Świdnicy dwustronna współpraca zostanie oficjalnie przypieczętowana podpisaniem porozumienia o partnerstwie. Pierwsze kontakty sięgają 2005 roku, kiedy to na konferencji we Lwowie spotkali się przedstawiciele Świdnicy i Iwano-Frankowska. W ciągu kolejnych lat doszło m. in. do spotkania przedsiębiorców z obu miast, składania wspólnych wniosków o dotacje głównie w dziedzinie kultury i oświaty oraz wizyt zarówno władz miejskich jak i zespołów tanecznych. W ostatnim czasie grupa młodzieży z Iwano-Frankowska mogła wypoczywać w Zagórzu Śląskim na koloniach zorganizowanych przez „Caritas” Diecezji Świdnickiej.

Prezydent Wojciech Murdzek oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Lewandowski podczas pobytu w Iwano-Frankowsku odwiedzili szkołę, w której dzieci uczą się języka polskiego. Spotkali się również z osobami inicjującymi powstanie muzeum rodziny Potockich i nawiązali kontakt z polskim proboszczem parafii rzymskokatolickiej w Iwano-Frankowsku.

Iwano-Frankowsk leży w zachodniej Ukrainie, u stóp Karpat. Prawa miejskie otrzymał w 1662 roku. To ponad dwustutysięczne wojewódzkie miasto jest dobrą bazą wypadową dla narciarzy. Obecna nazwa miasta używana jest od lat 60. i pochodzi od imienia i nazwiska wybitnego pisarza ukraińskiego (Iwan Franko). Wcześniej funkcjonowały nazwy Stanisław i Stanisławów. Jeżdżąc po mieście, można wielokrotnie natknąć się na nazwę Stanisławów w logo firm (np. korporacji taksówkarskiej, kompanii radiowo-telewizyjnej). Ze Stanisławowem wielu z naszych rodaków łączą rodzinne i historyczne więzy.