Menu

Biberach nad Riss (Niemcy) - Układ partnerski pomiędzy 30-tysięcznym Biberach i Świdnicą został zawarty w 1990 r. Była to pierwsza umowa, jaka powiązała miasto z partnerem zagranicznym. Od początku współpracy rozwijano szerokie kontakty - nie tylko oficjalne, a także nieformalne - między towarzystwami partnerskimi, młodzieżą i dziećmi, harcerzami i strażakami. Współpraca jest kontynuowana do dziś.
Biberach nad Riss położone jest w południowej Badenii-Wirtembergii. Pierwsze zapiski na jego termat pochodzą z 1083 roku, kiedy to miasto znajdowało się pod rządami Staufów. W XIII wieku otrzymało prawa wolnego miasta Rzeszy. W drugiej połowie XIV wieku miasto rozwinęło się gospodarczo: rozkwitło rzemiosło i handel, zwłaszcza barchanem, który był tkany w zachowanej do dziś dzielnicy tkaczy, położonej u podnóża Weberbergu. Wojna trzydziestoletnia i epidemia dżumy zdziesiątkowały ludność. Dopiero w XVIII wieku miasto ponownie zaczęło się rozwijać. Dzięki rozwojowi nowych gałęzi przemysłu (garbarstwa) oraz bogactwu okolicznych klasztorów dziś Biberach jest atrakcyjnym i bogatym w tradycje miastem. Miłą atmosferę miasta stwarza połączenie starej architektury z nowoczesnym życiem handlowym.

 

 

Jubileusz w Biberach, drabina strażacka w Świdnicy - 27.10.2010

„Dni Polskie” w Biberach - 15.10.2010

15-lecie Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast - 19.09.2008

Fotografia i graffiti performance na jubileusz - 12.09.2008


 

Jubileusz w Biberach, drabina strażacka w Świdnicy - 27.10.2010

30-metrowa drabina, którą Zakłady Chemiczne Boehinger z Biberach przekazały świdnickiej Ochotniczej Straży Pożarnej podczas jubileuszu partnerstwa Świdnicy i Biberach, jest rejestrowana i za chwilę będzie mogła służyć w akcji.

W ciągu tygodnia udało się zrobić przegląd sprzętu. Obecnie finalizujemy rejestrację wozu z drabiną typu SD30 oraz koszem. Bardzo się cieszymy, że od przyjaciół z Niemiec dostaliśmy sprzęt, który umożliwia ewakuowanie ludzi nawet z 9 piętra. Nasza jednostka jest teraz jeszcze lepiej wyposażona. A to dla nas bardzo ważne, bo dzięki temu będziemy mogli się starać o włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. – mówi Jan Kalinowski, komendant OSP.

Przekazanie drabiny było jednym z wydarzeń obchodów jubileuszu 20-lecia partnerstwa Świdnicy i Biberach. Przed tygodniem z niemieckiego miasta wróciła grupa kilkudziesięciu świdniczan na czele z prezydentem Wojciechem Murdzkiem i przewodniczącym Rady Miejskiej Michałem Ossowskim. Przedstawiciele Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast, strażacy, zespół „Jubilat” i harcerze uczestniczyli w wielu wydarzeniach. Podczas Dni Polskich trwających cały październik zaplanowano cykl imprez prezentujących polską kulturę, m. in. koncert chopinowski, dwa koncerty jazzowe, wystawa fotograficzna, prezentacja walorów turystycznych Dolnego Śląska, pokazy tańców ludowych, nauka gotowania polskich potraw. Natomiast od 15 do 17 października władze obu miast rozmawiały o sposobach na skuteczny rozwój, co możliwe jest poprzez inwestowanie w ludzi, oraz planach dalszej współpracy. Podpisano akt pieczętujący 20-lecie partnerstwa.

O początkach partnerskich relacji mówił Thomas Fettback, burmistrz Biberach:
Wiem, że początkowo do sprawy partnerstwa z polskim miastem położonym na Dolnym Śląsku odnoszono się sceptycznie. Pojawiały się wątpliwości, czy ze względu na trudną historię będzie ono w ogóle możliwe. Dziś, po dwudziestu latach, mogę śmiało powiedzieć: tak, to partnerstwo zaistniało i się sprawdza.

Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, podkreślał wagę kontaktów międzyludzkich: – Za nami dwadzieścia lat współpracy. Nasze relacje zachowują jednak świeżość, bo bogactwo kultury i obyczajów narodów polskiego i niemieckiego sprawia, że ciągle mam co odkrywać. Szczególnie w kontekście wydarzeń historycznych wspólne przedsięwzięć Polaków i Niemców są bardzo ważne. Poprzez bezpośredni kontakt pozwalają bowiem na przełamywanie stereotypów i uprzedzeń.

Podczas dwóch dekad współpracy Świdnica i Biberach organizowały m. in. wymianę uczniów, olimpiady języka niemieckiego, spotkania harcerzy, wycieczki mieszkańców, wystawy, wykłady, Polski Tydzień i Dni Niemieckie, olimpiady sportowe i akcje pomocowe m. in. dzięki współpracy Służb Maltańskich.

 

„Dni Polskie” w Biberach - 15.10.2010

Na „Dni Polskie” do niemieckiego Biberach wyjechała w piątek, 15 października, delegacja ze Świdnicy na czele z prezydentem, Wojciechem Murdzkiem.

W partnerskim mieście Świdnicy w Niemczech Dni Polskie trwają od 6 października i mają związek z jubileuszem „20-lecia partnerstwa miast Świdnica – Biberach”.

Wydarzenia do 6 listopada przygotowano jako cykl imprez kulturalnych promujących Polskę poprzez prezentację potencjału artystycznego Świdnicy.

Przed tygodniem w Biberach na występach gościli m. in. muzycy z zespołu „Sonny Blues” oraz pianistka Beata Bartko-Kozieł. Nasi bluesmani zaprezentowali specjalnie przygotowany na tę okazję materiał jazzowy podczas dwóch koncertów, a świdnicka pianistka wystąpiła przed publicznością niemiecką z repertuarem utworów Fryderyka Chopina. Oprócz tego, na miejscu zainaugurowano wystawę fotograficzną „Świdnica i świdniczanie”, prezentującą osiągnięcia fotografików, których prace mogliśmy podziwiać podczas XXIII Dni Fotografii.

Do poniedziałku 18 października, w Biberach przebywać będą przedstawiciele władz miasta, z prezydentem Wojciechem Murdzkiem, przedstawiciele Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast, zespół Jubilat oraz reprezentanci Straży Pożarnej, którym koledzy z Niemiec przekażą wóz z drabiną strażacką.

W ramach kolejnych działań Dni Polskich pod koniec października i na początku listopada zaplanowano gotowanie polskich potraw, poranek z Chopinem oraz spotkanie harcerzy ze Świdnicy i Biberach.

 

15-lecie Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast - 19.09.2008

Uroczystości 15-lecia rozpoczęła konferencja „Współpraca międzynarodowa w warunkach jednoczącej się Unii Europejskiej” z udziałem przedstawicieli miast partnerskich, która odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego. Podpisano również dwie bardzo ważne umowy. Pierwsza dotyczyła porozumienia pomiędzy Świdnicą a partnerskim miastem Iwano-Frankowskiem. W dalszej kolejności podpisano pamiątkowy list z okazji 15-lecia istnienia ŚTPM. Ponadto zaproszeni goście mogli wziąć udział w niecodziennej akcji „Graffiti performance”, której tematem przewodnim była odpowiedź na pytanie „Co chciałbym ochronić przed wandalem w moi mieście?”

 

Fotografia i graffiti performance na jubileusz - 12.09.2008

Za kilka dni Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast będzie świętowało 15-lecie swojego istnienia. Kilkunastoletnia współpraca nie pozostaje na papierze, od 16 do 21 września będzie można poznać praktyczny wymiar partnerstwa.
Między innymi z tego powodu do Świdnicy przyjadą uczestnicy międzynarodowego pleneru fotograficznego. Będziemy gościć fotografów z miast partnerskich Świdnicy: Tendring, Police, Kazincbarcika, Niżyn, Iwano-Frankowsk.

- Kontakty z miastami partnerskimi niosą ze sobą poznanie bogactwa ludzi i kultur. Mieszkańcy naszych miast mają okazję nie tylko do przełamywania uprzedzeń, ale do nawiązywania cennych i często długotrwałych znajomości. Moje własne doświadczenie pokazuje, że granica nie jest barierą, bo w oddalonym czasami o parę tysięcy kilometrów miejscu można znaleźć przyjaciół – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

W programie obchodów przewidziano nie tylko podpisanie listu upamiętniającego 15 lat działalności Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast, spotkania z różnymi środowiskami, ale też coś dla amatorów graffiti.

- Podczas spotkania jubileuszowego będziemy wspólnie z zagranicznymi partnerami zastanawiać się, jak ochronić przed wandalami nasze miasta – tłumaczą organizatorzy.

Ma w tym pomóc graffiti performance, podczas którego grafficiarze oraz część delegatów wizualnie odpowiedzą na pytanie „Co chciałbym ochronić przed wandalem w moim mieście?”.

- Chcemy pokazać, że graffiti może być świetną zabawą, a jednocześnie formą wyrazu ważnych treści zarówno przez młodzież jak i dorosłych. Choć nasze miasta leżą w różnych częściach Europy, to mamy podobne problemy. Niszczenie lamp ulicznych, ławek, malowanie czy pisanie po nowych elewacjach – te sprawy dotyczą wszystkich. Wymiana pomysłów, jak radzić sobie z tymi zjawiskami, może zaowocować nowymi działaniami również w Świdnicy – uważa prezydent Murdzek.

W ramach miejskiej akcji „Stop wadalom” planowane są warsztaty dla grafficiarzy, a także wyznaczenie kilku miejsc, gdzie młodzi będą mogli legalnie malować.

Jubileusz międzynarodowych kontaktów to odpowiednia okazja do zawarcia umowy o współpracy z kolejnym, ważnym dla naszego miasta partnerem. W piątek, 19 września, podpisane zostanie porozumienie partnerskie między Świdnicą i Iwano-Frankowskiem. Ten uroczysty gest formalizuje nasze dotychczasowe kontakty z ukraińskim miastem rozpoczęte w 2005 roku.
Organizatorzy uroczystości, Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast oraz Urząd Miejski, zapraszają mieszkańców do wspólnego świętowania. Szczególnie do obecności na konferencji poświęconej kontaktom partnerskim (19 września, piątek godz. 9.30, sala konferencyjna Urzędu Miejskiego, ul. Armii Krajowej 49), po której podpisane zostanie porozumienie i pamiątkowy list, oraz inauguracji XXI Międzynarodowych Dni Fotografii (19 września, piątek godz. 18.00, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 18), przy okazji których poznać będzie można bliżej współpracujące z nami miejscowości. Na II piętrze w budynku biblioteki goście prezentować będą filmy o swoich miasta oraz rozdawać materiały informacyjne.


***


Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast powstało w 1993 r. Do dziś przez szeregi tej organizacji przewinęło się prawie 100 osób, nie licząc członków zbiorowych np. harcerze ze świdnickiej Komendy Hufca ZHP, Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat”.

Towarzystwo ma za zadanie organizowanie, popieranie i pobudzanie współpracy miast partnerskich w duchu porozumienia europejskiego. Działalność towarzystwa opiera się na pracy społecznej jej członków i jest finansowana ze składek członkowskich, dotacji miasta Świdnicy i innych instytucji wspierających współpracę międzynarodową oraz indywidualnych darowizn sponsorów.

Dzięki działaniom ŚTPM rozwija się wymiana kulturalna w dziedzinie sztuk pięknych, literatury, muzyki i teatru, sportu, nauki i turystyki. Szczególny nacisk kładziony jest na wymianę dzieci i młodzieży. Współpraca z miastami partnerskimi stanowi lekcję tolerancji dla innych kultur i narodowości.

Plakat obchodów 15-lecia Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast.